Poradnik
Kurkumina

Kurkumina

Kurkumina

Kurkumina, główna substancja bioaktywna w kurkumie wykazuje właściwości przeciwzapalne. Może również z powodzeniem wspomóc normalne funkcjonowanie stawów. Ponadto warto podkreślić, iż kurkumina sama w sobie ma słabą biodostępność, dlatego wymaga specjalnych preparatów, aby jej właściwości prozdrowotne mogły być skutecznie wchłaniane do organizmu. Stąd bardzo popularna jest wersja suplementu, takiego jak kurkumina z piperyną, co może jeszcze bardziej wzmocnić działanie substancji pochodzącej z kurkumy.

Znalezione produkty : 8
Doctor Life CuraMed NanoCell-Technology, 60 kapsułek  - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Doctor Life CuraMed NanoCell-Technology, 60 kapsułek
68,99 zł
Now Foods CurcuBrain 400 mg, kurkuma, 50 kapsułek wegetariańskich - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Now Foods CurcuBrain 400 mg, kurkuma, 50 kapsułek wegetariańskich
105,99 zł
Humavit Kurkumina, 60 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Humavit Kurkumina, 60 kapsułek
24,49 zł
PharmoVit, Kurkumina + Piperyna, 90 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
PharmoVit, Kurkumina + Piperyna, 90 kapsułek
45,99 zł
Licur 7000 z witaminą D3, 30 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Licur 7000 z witaminą D3, 30 kapsułek
59,89 zł
Jarrow Formulas Curcumin 95, 60 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Jarrow Formulas Curcumin 95, 60 kapsułek
87,99 zł
MyVita Silver, Kurkumina, standaryzowany ekstrakt + piperyna, 120 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
MyVita Silver, Kurkumina, standaryzowany ekstrakt + piperyna, 120 kapsułek
61,79 zł
MyVita Silver Kurkumina, standaryzowany ekstrakt, 60 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
MyVita Silver Kurkumina, standaryzowany ekstrakt, 60 kapsułek
39,49 zł
1 - 8 z 8 produktów

Kurkumina – podstawowe informacje

Kurkumina jest niczym innym jak żółtym pigmentem występującym głównie w kwitnącej roślinie z rodziny imbirów – kurkumie. To przyprawa stosowana chętnie i często w kuchni – a przede wszystkim w curry. Mówiąc ogólniej kurkumina to również polifenol, o możliwych właściwościach przeciwzapalnych. Można tutaj mówić także o jej zdolności do zmniejszania stresu oksydacyjnego.

Możliwe jest ekstrahowanie kurkuminy i kurkuminoidów znajdujących się w kurkumie. Jednak jak wspomniano wcześniej - kurkumina znana jest również tego, iż jest słabo wchłaniana podczas trawienia. W tym celu stworzono mnóstwo różnorakich suplementów i preparatów, które mają za zadanie poprawić jej biodostępność.

Kurkumina – właściwości zastosowanie

Warto się zastanowić nad tym, jakie są zalety kurkuminy. Suplementacja kurkuminy może przynieść złagodzenie stanu zapalnego. Kurkumina może też pomóc w uśmierzeniu bólu na przykład przy chorobie zwyrodnieniowej stawów. Kolejnym potwierdzonym oświadczeniem zdrowotnym jest to, iż kurkumina jest znana ze swoich właściwości przeciwutleniających. Nie można nie wspomnieć o tym, że jest składnikiem suplementów diety o pozytywnym wpływie na funkcjonowanie wątroby. Wiążą się z tym również i następujące korzyści zdrowotne:

  • ułatwia trawienie – przyczyniając się do komfortu tej funkcji,
  • przyczynia się do stymulacji produkcji płynów ustrojowych trawiennych,
  • wspomaga pracę wątroby i dróg żółciowych,
  • pomaga w ułatwianiu trawienia tłuszczów.

Oczywiście chcąc się dowiedzieć więcej na temat tego, co dobrego dla organizmu może przynieść kurkumina z piperyną najlepiej porozmawiać na ten temat ze specjalistą, jak lekarz bądź farmaceuta.

Kurkumina a kurkuma

Różnica jest znacząca, bowiem kurkuma to jak wspomniano wyżej popularny korzeń, który jest najczęściej wykorzystywany w formie przyprawy. Z drugiej strony – kurkumina to jej bardzo silny związek chemiczny. Warto jednak podkreślić, że nie jedynym, jaki można znaleźć w tej przyprawie. To rozróżnienie jest istotne, bowiem kurkuma i kurkumina z piperyną nie są takie same w stosunku do wpływu na organizm, co powinno być uwzględnione w planowanej diecie, czy suplementacji.

Kurkumina i piperyna – przyjmowanie i bezpieczeństwo stosowania

Absolutnie należy realizować suplementację kurkuminy tylko i wyłącznie ściśle według wytycznych, jakie można znaleźć w ulotce informacyjnej, bądź na stronie producenta wybranego produktu. Kurkumina może przynieść wiele dobrego, ale jeśli ma się pewność, iż nie posiada się nadwrażliwości na tę substancję, bądź inny składnik znajdujący się w wybranym suplemencie z nią w roli głównej.

Warto również podkreślić, iż obecnie na rynku kurkumina jest spotykana w różnych formach – zarówno płynnej, jak i stałej. Zdaje się jednak, iż jej wersja w kapsułkach cieszy się sporą popularności, z racji tego, iż dawkowanie i przyjmowanie jej w tej formie jest dość łatwe do stosowania.

Dołącz do nas
Facebook logo Instagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo