Poradnik
Mangostan

Mangostan

Mangostan

Mangostan to owoc tajski należący do rodziny kluzjowatych. Można go nazwać także smaczeliną, garcynią, żółtoplą i żółcierzą. Porasta lasy południowej Azji, ale spotykany jest także w Indiach, Ameryce Środkowej czy Malezji. Charakteryzuje się wiecznie zieloną barwą drzewa. Osiąga imponujące wysokości, bo w pełni rozwoju sięga nawet do 25 metrów. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje temperatury 25-35 stopni C. W Polsce można dostać go tylko w dobrej jakości sklepach i aptekach. Mangostan jest rośliną niezwykle tajemniczą, ponieważ nie do końca jest znane jego pochodzenie. Snute są tylko przypuszczenia, np. takie, że owoce mangostanu pojawiły się po raz pierwszy na Wyspach Sundajskich i Molukach. Również prawdopodobne jest to, że został udomowiony w Tajlandii. Może jest w tym sporo prawdy, ponieważ obecnie kraj ten słynie z uprawy mangostanu i jest nawet światowym liderem z 11. hektarami upraw.

Znalezione produkty : 5
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Now Foods Eve, multiwitamina dla kobiet, 180 tabletek - miniaturka zdjęcia produktu
Nowość
Zdrowie i uroda
Now Foods Eve, multiwitamina dla kobiet, 180 tabletek
162,99 zł
Swanson Full Spectrum Mangosteen, mangostan, 100 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Swanson Full Spectrum Mangosteen, mangostan, 100 kapsułek
37,39 zł
GOLDisept, spray do ust i gardła, 25 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
GOLDisept, spray do ust i gardła, 25 ml
19,09 zł
Panaseus Detoks, 50 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Panaseus Detoks, 50 kapsułek
31,99 zł
Now Foods Eve, multiwitamina dla kobiet, 90 tabletek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Now Foods Eve, multiwitamina dla kobiet, 90 tabletek
84,99 zł
1 - 5 z 5 produktów

Charakterystyka

Mangostan ma ciemnofioletowe, okrągłe owoce podobne gabarytowo do mandarynek. Pokryte są grubą skórką, a ich miąższ jest smaczny, biały i bardzo soczysty. W smaku można je porównywać m.in. do moreli, pomarańczy czy ananasa. Mangostan owocuje po ok. 8-10 latach, i to nie dość obficie, dlatego owoce są dość drogie i tak trudno je dostać. Dostępne są także w zalewie ze słodkiego syropu, ale jak wiadomo, taka forma odbiera im większość wartości odżywczych i zubaża wyjątkowy smak. Kora drzewa mangostanu jest prawie czarna, a korona stożkowata z dużą ilością ciemnozielonych liści, połyskliwych na wierzchu. Zielono-różowe kwiaty mangostanu mają bardzo grube płatki, a owoce rozwijają się ok. 5-6 miesięcy. Na początku wzrostu mają postać jasnozielonych kulek. Małe pestki znajdujące się w środku owoce są gorzkie, dlatego lepiej ich nie spożywać wraz z miąższem.

Mangostan - składniki i działanie

Mangostan zawiera sporo cennych minerałów, takich jak fosfor, żelazo, potas czy wapń oraz witaminę C. Można znaleźć w nim także błonnik. Oprócz tego nie brakuje w tym owocu przeciwutleniaczy (m.in. koenzymu Q10, witaminy C czy polifenoli), neutralizujących działanie wolnych rodników. Ich aktywne działanie wspiera układ immunologiczny oraz pomaga hamować procesy starzenia się. Posiada silne właściwości przeciwzapalne i kontroluje poziom lipidów we krwi.

Na bazie mangostanu sporządza się m.in. smaczną herbatkę. Wprowadzenie tego owocu do jadłospisu to nie tylko korzyść smakowa, ale też zdrowotna. Dzięki zawartości cennych antyoksydantów mangostan wpływa dobroczynnie na funkcjonowanie całego organizmu. Wykazuje bardzo dobre właściwości odżywcze.

Ciekawostki

Jedząc owoce mangostanu, trzeba bardzo uważać, ponieważ można poplamić sobie nimi ubranie. Niestety, zabrudzenia nie są łatwe do sprania. Anonimowy żeglarz, podróżnik w słowach uznania opisał tę roślinę wiele lat temu: „mangostan ma smak, którego nie da się określić, tak samo, jak nie można określić śpiewu kanarka, czy woni fiołka”. Dla Azjatów mangostan to jeden ze świętych owoców.

Dołącz do nas
Facebook logo Instagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki