LabHome Tik'Alert, test na boreliozę z krwi do wykrywania przeciwciał IgM anty-Borelia w przypadku ukąszenia kleszcza, 1 sztuka

LabHome Tik'Alert, test na boreliozę z krwi do wykrywania przeciwciał IgM anty-Borelia w przypadku ukąszenia kleszcza, 1 sztuka

Kategorie

LabHome Tik'Alert, test na boreliozę z krwi do wykrywania przeciwciał IgM anty-Borelia w przypadku ukąszenia kleszcza, 1 sztuka

Cena jednostkowa: 43,99 zł za 1 sztukę

Cena
43,99 zł

Produkt dostępny
Wysyłamy w 1-2 dni robocze
Możliwe formy dostawy:
 • Przesyłka kurierska (DPD, DHL lub Poltraf)
 • Odbiór osobisty (DHL POP Żabka, DPD Pickup lub Punkt Odbioru Gemini)

Opis produktu

Tik’Alert® jest swoistym, szybkim testem immunodiagnostycznym do wykrywania przeciwciał przeciwko Borrelia w klasie IgM. Wyrób medyczny umożliwia wykrycie wczesnej infekcji bakterią Borrelia już po 6 tygodniach od ukąszenia kleszcza.

Profesjonalny test domowego użytku do wykrywania przeciwciał IgM przeciwko Borrelia (wczesna faza Boreliozy) wykonuje się z krwi pobranej z palca. Przeciwciała IgM anty-Borellia pojawiają się w pierwszej fazie infekcji - kiedy ewentualne leczenie jest najskuteczniejsze. Przeciwciała IgM utrzymują się w krwi do kilkunastu miesięcy po ukąszeniu przez zarażonego kleszcza, komara, wszy lub innego owada przenoszącego boreliozę.

Wykonanie testu LanHome Tik’Alert® zalecane jest co najmniej 2 tygodnie od ukąszenia kleszcza. Jest to czas potrzebny organizmowi do wytworzenia przeciwciał przeciwko bakterii Borrelia burgdorferi wywołującej boreliozę. Wczesne rozpoznanie infekcji pozwala na szybkie zastosowanie antybiotykoterapii. Wykonanie testu oraz odczytanie wyniku badania jest szybkie i proste — zajmuje 10 minut. Wiarygodność testu jest wysoka.

Zastosowanie

 • Wykrywanie przeciwciał przeciwko Borrelia w klasie IgM we wczesnej diagnostyce boreliozy, po ukąszeniu przez kleszcza.
 • Badanie profilaktycznie, szczególnie po okresie letnim, kiedy żerowanie kleszczy jest wzmożone, po ukąszenie kleszcza (należy pamiętać, że nawet najmniejsze osobniki mogą być nosicielami boreliozy), przy wczesnych objawach zakażenia, w tym objawach grypopodobnych, takich jak gorączka, dreszcze, bóle stawowe.

Sposób użycia

Jak wykonać test na boreliozę Tik’Alert® LabHome?

 • Umyj ręce mydłem i opłucz pod bieżącą wodą.
 • Rozerwij aluminiową torebkę wzdłuż krawędzi, a następnie wyjmij płytkę testową oraz plastikową pipetę (wyrzuć torebkę z pochłaniaczem wilgoci).
 • Dociśnij mocno mały pomarańczowy element, aż usłyszysz kliknięcie wskazujące, że urządzenie jest aktywowane.
 • Zdejmij pomarańczowy element, obracając go w prawo lub w lewo
 • Zdezynfekuj opuszek środkowego lub wskazującego palca dłoni.
 • Aby zwiększyć ukrwienie, pomasuj wybrany opuszek palca.
 • Mocno dociśnij lancet do zdezynfekowanej części opuszka, tak aby znajdował się w bezpośrednim kontakcie ze skórą.
 • Naciśnij przycisk wysuwający lancet (końcówka nakłuwacza schowa się automatycznie, zapewniając bezpieczeństwo po jego użyciu).
 • Delikatnie masuj nakłuty opuszek palca, aby uzyskać krople krwi.
 • Nie uciskając pipety, zbliż jej końcówkę do kropli krwi (krew migruje przez kapilarę aż do linii wyznaczonej na pipecie).
 • Za pomocą masażu możesz uzyskać kolejną kroplę krwi, jeżeli linia na pipecie nie została osiągnięta.
 • W miarę możliwości należy unikać wciągania do pipety pęcherzyków powietrza.
 • Przenieś pobraną krew do dołka próbkowego płytki testowej poprzez ściśnięcie końcówki pipety (poczekaj aż cała pobrana próbka krwi znajdzie się w dołku próbkowym).
 • Odkręć niebieską nakrętkę (biała nakrętka zostaje dokładnie przykręcona), a następnie dodaj 4-5 kropli diluentu do dołka próbkowego.
 • Odczytaj wynik testu po 10 minutach (nie interpretuj wyniku testu po 15 minutach).

Interpretacja wyniku

Intensywność zabarwienia linii nie ma wpływu na interpretację wyniku testu.


Wynik negatywny:

 • widoczna jest tylko jedna linia w obszarze kontrolnym (C),
 • oznacza, że w próbce krwi nie wykryto przeciwciał przeciwko bakterii Borrelia.


Wynik pozytywny:

 • widoczne dwie zabarwione linie pojawiające się w obszarze testowym (T) oraz w obszarze kontrolnym (C),
 • intensywność linii obszaru testowego (T) może być mniejsza niż intensywność kontroli,
 • oznacza, że w krwi są obecne przeciwciała IgM skierowane przeciw bakterii Borrelia,
 • wskazuje to na możliwość rozwoju infekcji,
 • należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!


Wynik nieważny:

 • w okienku wyniku nie pojawi się żadna barwna linia lub pojawi się tylko jedna linia w obszarze testowym (T), przy braku linii w obszarze kontrolnym (C),
 • w tym przypadku zaleca się powtórzenie badania z wykorzystaniem nowego testu TIK'ALERT® oraz świeżej próbki krwi.
   

Ważne wskazówki

 • Wyrób medyczny do samokontroli – przed wykonaniem należy zapoznać się z instrukcją użytkowania.
 • Przechowywać w temperaturze 4-30°C, w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Nie zamrażać.

Dodatkowe informacje

Nastąpiła zmiana szaty graficznej opakowania. Parametry testu nie uległy zmianie. Produkt w starej wersji wydawany będzie do wyczerpania zapasów.

Zawartość opakowania

 • 1 x aluminiowa, szczelna torebka zawierająca:
  • 1 x płytkę testową,
  • 1 x plastikową pipetę,
  • 1 x saszetkę z pochłaniaczem wilgoci,
 • 1 x butelka z zakraplaczem zawierająca 1 ml diluentu,
 • 1 x sterylny lancet (nakłuwacz) do pobierania krwi,
 • ulotka z instrukcją użytkowania.

Producent

VEDA.LAB 
Rue de l'Expansion
61000 Cerise, France

Dystrybutor

ZBADAJSIE Sp. z o.o.
ul. Norwida 1/2
48-300 Nysa

Cechy produktu

Postać
Typ produktu

Borelioza objawy

Borelioza jest chorobą ogólnoustrojową. Jej pojawienie wiąże się z ugryzieniem kleszcza. O zakażeniu świadczy rumień wędrujący, który jest pewnym zwiastunem choroby. Niestety, w niektórych przypadkach nie pojawia się na skórze żadna zmiana, nawet wysypka, dlatego sporo osób nawet nie wie, że są nosicielami krętek Borrelii. Co więcej, można na początku nie odczuwać żadnych dolegliwości, jakimi skutkuje borelioza. Objawy, szczególnie na początku, przypominają zwykłe przeziębienie czy grypę, czasami też choroba pozostaje długi czas bezobjawowa. Kiedy zakorzeni się na dobre w organizmie, oprócz tego, że znajduje się we krwi, bytuje także w tkankach.

Jak ją wykryć?

Jak już zostało wyżej wspomniane, sygnałem, który powinien zapalić czerwoną lampkę, jest na pewno rumień wędrujący. Wystąpienie tej zmiany jest szczęściem w nieszczęściu, ponieważ często borelioza mylona jest z innymi chorobami i nie da się jej wykryć, szczególnie od razu. Rozszerzające się zaczerwienienie od miejsca ugryzienia kleszcza tworzy pierścień, którego średnica zazwyczaj przekracza 5 cm. Najczęściej nie boli ani nie swędzi. Z czasem blednie w środkowej części, tworząc charakterystyczną obręcz w środku obwódki. Jeśli jednak nie pojawi się rumień, a po ukąszeniu wystąpią takie objawy jak gorączka, dreszcze, zawroty głowy, mgła umysłowa, kołatanie serca, nadpobudliwość lub senność, mogło dojść do zakażenia.

Testy na boreliozę

Niestety żadne testy nie są idealnie miarodajne, szczególnie, gdy borelioza jest w późnej fazie. Podstawowym najmniej wiarygodnym (około 30%) badaniem z krwi jest test ELISA, który wykonuje się w dwóch klasach IgG i IgM.

Western Blot

To już wyższy stopień wykrywalności krętek. Specyfika tego badania polega na tym, że można je wykonać dopiero po ok. 4 tygodniach od momentu ugryzienia przez kleszcza. Za jego pomocą można oznaczyć białka, wyodrębniające się z próbki krwi. Ściślej rzecz ujmując, chodzi tu o antygeny białek lub immunoglobuliny, które łączą się z przeciwciałami przygotowanymi w laboratorium specjalnie do przeprowadzenia testu. Na skutek ich połączenia powstaje każdorazowo reakcja barwna. Wynik ujemny nie daje pewności, że nie doszło do zakażenia, ale może oznaczać, że bakteria jest seronegatywna (nierozpoznawana przez układ odpornościowy).

Oprócz tych dwóch podstawowych testów są także inne, np. PCR (szukanie DNA bakterii we krwi), LTT (test transformacji limfocytów) czy KKI (krążące kompleksy immunologiczne) i wiele innych badań.

Testy do samodzielnego wykonania

Test TIK'ALERT, test na boreliozę, przeciwciała IgM Borrelia z krwi Ten rodzaj testu jest skuteczny, ale tylko w pierwszym stadium infekcji. Wykrywa przeciwciała IgM we wczesnej fazie boreliozy.

Badanie to wykonuje się po ok. 2 tygodniach od zauważenia ukąszenia kleszcza, bo tyle czasu potrzebuje organizm na wytworzenie przeciwciał. Jego wiarygodność jest wysoka, a przygotowanie i odczyt wyniku przebiegają błyskawicznie. Można go wykonać również wtedy, gdy nie ma się pewności co do ugryzienia, ale pojawiają się objawy mogące świadczyć o zakażeniu krętkami Borrelii.

Jak wykonać test TIK'ALERT?

Oczywiście należy zadbać o higienę na czas wykonania testu. Dokładnie umyć ręce mydłem w letniej wodzie i osuszyć. Następnie należy wyjąć z opakowania pipetę oraz płytkę testową. Dociśnięcie małego, pomarańczowego elementu aż do kliknięcia sygnalizuje o tym, że urządzenie zostało uruchomione. Po zdjęciu pomarańczowego elementu i przekręceniu w wybranym kierunku trzeba przygotować środkowy lub wskazujący opuszek palca do badania, dezynfekując go. Następnie należy docisnąć palec do lancetu i po nakłuciu masować opuszek palca, aby została pobrana próbka krwi. Następnym krokiem w teście TIK'ALERT jest przeniesienie próbki do płytki testowej poprzez ściśnięcie końcówki pipety. Do dołka testowego należy dodać 4-5 kropel diluentu i odczytać wyniki po 10 minutach. Późniejsze odczyty mogą być zafałszowane.

 • Apteka Gemini

  gemini.pl

  Dodaj do ekranu głównego