Enema (32,3 mg + 139 mg)/ ml, płyn doodbytniczy, 150 ml

Enema (32,3 mg + 139 mg)/ ml, płyn doodbytniczy, 150 ml

Kategorie

Enema (32,3 mg + 139 mg)/ ml, płyn doodbytniczy, 150 ml

Cena jednostkowa: 9,66 zł za 100 mililitrów

Cena
14,49 zł

Produkt dostępny
Wysyłamy w 1-2 dni robocze
Możliwe formy dostawy:
 • Przesyłka kurierska (DPD, DHL lub Poltraf)
 • Odbiór osobisty (DHL POP Żabka, DPD Pickup lub Punkt Odbioru Gemini)

Wskazania

Zaparcia, oczyszczenie jelita grubego przed badaniami diagnostycznymi, przed i po zabiegach operacyjnych, oczyszczanie jelita ze złogów środka kontrastowego po badaniu radiologicznym, oczyszczanie jelita przed i po porodzie.

Skład

1 ml roztworu zawiera disodu fosforan dwunastowodny 32,3mg, sodu diwodorofosforan jednowodny 139mg oraz substancje pomocnicze: metylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona.

Działanie

Preparat pobudza odruch wypróżniania.

Dawkowanie

Doodbytniczo. Dorośli: 120-150ml. Dzieci: poniżej 14kg - 30ml, od 27kg - 60ml, do 40kg - 90ml.
 

Przeciwwskazania

Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na substancje czynną lub którąkolwiek substancje pomocniczą), jeśli u pacjenta występuje niedrożność jelit, zarośnięcie odbytu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, krwawienie z jelita grubego, jeśli u pacjenta stwierdzono: choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, choroby nerek, zapalenie lub objawy zapalenia wyrostka robaczkowego, jeśli u pacjenta występują: bóle brzucha, nudności i wymioty. U dzieci do lat 3. U pacjentów odwodnionych.

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Cechy produktu

Enema

Uporczywe zaparcia to problem wielu osób, które to szukają pomocy w różnych źródłach. Absolutną podstawą do radzenia sobie z takimi dolegliwościami jelitowymi powinna być prawidłowo zoptymalizowana dieta, bogata w błonnik, jak również odpowiednia dawka codziennej aktywności fizycznej. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby wsparcia szukać również w preparatach stworzonych właśnie do tego celu. Jednym z nich jest Enema – płyn odbytniczy.

Enema – wskazania i działanie

Nadrzędnym celem stosowania preparatu Enema jest oczyszczenie jelita, ale nie tylko przy okazji długotrwałych zaparć. Płyn ten jest podawany również w kilku szczególnych okolicznościach wymagających pozbycia się zawartości z jelita grubego.

Sytuacje, w których działanie środka Enema może okazać się kluczowe:

 • konieczność oczyszczenia jelita przed i po porodzie,
 • pozbycie się z jelita złogów środka kontrastowego po radiologii,
 • konieczność oczyszczenia jelita przed i po zabiegach operacyjnych czy przed badaniami diagnostycznymi różnego rodzaju.

Enema działa, korzystając z bardzo prostego założenia - ma za zadanie pobudzić odruch wypróżniania.

Enema – dawkowanie i skład

Płyn Enema to kompozycja kilku istotnych składników oraz substancji pomocniczych, które pobudzają jelito – mają za zadanie zachęcić je do odtworzenia odruchu wypróżnienia. W 1 ml tego roztworu znajduje się roztwór disodu fosforan dwunastowodny 32,3mg, jak również roztwór sodu diwodorofosforan jednowodny 139mg. Natomiast, jeśli chodzi o substancje pomocnicze, jest to woda oczyszczona i metylu parahydroksybenzoesan.

Producent określa, jak powinno wyglądać dawkowanie płynu Enema i należy się do tego dostosować, o ile lekarz bądź inny specjalista nie zaleci inaczej. Przede wszystkim ważne podkreślenia jest, iż płyn podaje się doodbytniczo. W przypadku dzieci poniżej 14 kilogramów dawka płynu nie może przekraczać 30 ml, natomiast, jeśli chodzi o większe dzieci – do 27 kilogramów, może być ona podwojona i maksymalnie wynosić 60 ml. Jeśli chodzi o dzieci do 40 kilogramów, ilość wprowadzanego preparatu może zostać powiększona już do 90 ml. Osoby dorosłe sięgające po płyn doodbytniczy Enema powinni zastosować nie mniej niż 120, ale nie więcej niż 150 ml.

Enema – w jakich przypadkach nie należy stosować płynu?

Jest kilka szczególnych stanów, w odniesieniu, do których płyn Enema nie może być stosowany. Pierwszą z nich oczywiście ta, kiedy dana osoba okazuje się uczulona na którąkolwiek substancję znajdującą się w preparacie – chodzi zarówno o substancje pomocnicze, jak i czynne.

Poza tym preparat Enema nie może być stosowany, jeśli osoba cierpi na którąkolwiek z niżej wymienionych dolegliwości:

 • wysokie ciśnienie krwi,
 • zarośnięcie odbytu,
 • niedrożność jelit,
 • choroby nerek różnego rodzaju,
 • choroby serca różnego rodzaju.

Również nie powinno się sięgać po preparat Enema, jeśli ma się bóle brzucha, bądź też występują wymioty i/lub nudności. Niewskazane jest również stosowanie preparatu w przypadku osób odwodnionych czy też dzieci przed ukończeniem trzeciego roku życia.

Enema – bezpieczeństwo użytkowania

Bezpieczeństwo stosowania preparatu doodbytniczego Enema jest bardzo ważne, dlatego też zawsze przed zastosowaniem tego rodzaju produktu należy się zapoznać z ulotką podaną przez producenta. To właśnie w niej można znaleźć wszelkie szczegółowe informacje i dane na temat samego produktu Enema i jego składu, w tym:

 • wskazania,
 • przeciwwskazania,
 • dane dotyczące działań niepożądanych,
 • dawkowanie,
 • informacje dotyczące stosowania.

Mimo tego, że dane te są dość kompleksowe i naprawdę odpowiednio opisują właściwości produktu, to w razie jakichkolwiek wątpliwości co do tego, jak dokładnie powinien być stosowany preparat Enema, zawsze wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem bądź farmaceutą.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo stosowania środka Enema, warto ponadto zaznaczyć, iż objętość wlewu powinna być zawsze pomniejszona, jeśli występuje konieczność zastosowania tego preparatu u osoby odwodnionej. To ważne, nieprzestrzeganie bowiem tej zasady mogłoby doprowadzić do dalszego odwodnienia. Bardzo ważne jest również do zapamiętania to, że nie należy powtarzać wlewów preparatu Enema w krótkich odstępach czasu. Niewskazane jest równocześnie stosowanie leku częściej niż raz na dobę – chyba że lekarz zaleci inaczej. Pamiętanie o tych wskazówkach odnośnie do stosowania Enema pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa.

 • Apteka Gemini

  gemini.pl

  Dodaj do ekranu głównego