Fervex 500 mg + 200 mg + 25 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, smak cytrynowy, 8 saszetek KRÓTKA DATA

Fervex 500 mg + 200 mg + 25 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, smak cytrynowy, 8 saszetek KRÓTKA DATA

Kategorie

Fervex 500 mg + 200 mg + 25 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, smak cytrynowy, 8 saszetek KRÓTKA DATA

Cena jednostkowa: 14,36 zł za 10 saszetek

Cena
11,49 zł

Produkt dostępny
Wysyłamy w 1-2 dni robocze

Data ważności produktu: 2022-03-31

Możliwe formy dostawy:
  • Przesyłka kurierska (DPD, DHL lub Poltraf)
  • Odbiór osobisty (DHL POP Żabka, DPD Pickup, Punkt Odbioru Gemini lub Cool Point)

Opis produktu

Fervex o smaku cytrynowym jest lekiem złożonym przeznaczonym dla dorosłych i dzieci powyżej 15. roku życia. Lek stosuje się w doraźnym leczeniu objawów grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych. Likwiduje takie objawy jak: gorączka, ból głowy, mięśni i gardła, katar, kichanie oraz łzawienie. Substancjami czynnymi leku Fervex są:

  • paracetamol - działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo,
  • maleinian feniraminy - zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, dzięki czemu udrażnia przewody nosowe, hamuje łzawienie oczu i odruch kichania, 
  • kwas askorbowy - uzupełnia niedobory witaminy C w organizmie.

Inne wersje tego produktu

Wskazania

Doraźne leczenie objawów grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych (ból głowy, gorączka, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła) u dorosłych i dzieci powyżej 15 lat.

Skład

1 saszetka zawiera:

  • substancje czynne: paracetamol (Paracetamolum) 500 mg, kwas askorbowy (Acidum ascorbicum) 200 mg, maleinian feniraminy (Pheniramini maleas) 25 mg,
  • substancje pomocnicze: sacharoza (11,5 g), kwas cytrynowy bezwodny, guma akacjowa, sacharyna sodowa, aromat cytrynowo-rumowy.

Działanie

Przeciwbólowe, przeciwgorączkowe.

Dawkowanie

  • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 15. lat: 1 saszetka 2 lub 3 razy na dobę.
  • Przerwy w podawaniu kolejnych dawek powinny wynosić co najmniej 4 godziny.
  • W przypadku zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min), należy zachować co najmniej 8-godzinne przerwy pomiędzy dawkami.
  • Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance gorącej lub zimnej wody.

W leczeniu stanów grypopodobnych lepiej jest przyjmować lek rozpuszczony w gorącej wodzie, wieczorem, jak najszybciej od wystąpienia objawów.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.
  • Ciężka niewydolność wątroby lub nerek.
  • Jaskra z wąskim kątem.
  • Rozrost gruczołu krokowego z utrudnionym oddawaniem moczu.
  • Wiek poniżej 15 lat.
  • Nietolerancja fruktozy, zespół złego wchłaniania glukozy - galaktozy lub niedobór sacharazy - izomaltazy, ze względu na zawartość sacharozy w leku.

Przechowywanie

Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.

Działania niepożądane

Lek ten, jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Związane z feniraminą

  • Mogą wystąpić objawy niepożądane o różnym nasileniu, zależne od dawki oraz niezależne od dawki:
    • uspokojenie lub senność, bardziej nasilone w początkowym okresie leczenia,
    • objawy antycholinergiczne, takie jak suchość błon śluzowych, zaparcia, zaburzenia akomodacji, rozszerzenie źrenic, kołatanie serca, ryzyko zatrzymania moczu,
    • niedociśnienie ortostatyczne,
    • zaburzenia równowagi, zawroty głowy, zaburzenia pamięci lub koncentracji uwagi, częściej u osób w wieku podeszłym,
    • zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenia,
    • splątanie, omamy,
    • rzadziej objawy o typie pobudzenia: niepokój ruchowy, nerwowość, bezsenność,
    • reakcje nadwrażliwości (rzadkie): rumień, świąd, wyprysk, plamica, pokrzywka,
    • obrzęk, rzadziej obrzęk Quinckego (obrzęk warg, języka czy krtani),
    • wstrząs anafilaktyczny (rodzaj ogólnoustrojowej reakcji alergicznej typu natychmiastowego z zaburzeniami krążenia i oddychania),
    • objawy ze strony układu krwiotwórczego: leukocytopenia (zmniejszona liczba białych krwinek), neutropenia (zmniejszona liczba granulocytów),
    • małopłytkowość (zmniejszona liczba płytek krwi),
    • niedokrwistość hemolityczna.

 

Związane z paracetamolem

  • Opisywano nieliczne przypadki reakcji nadwrażliwości, takich jak:
    • wstrząs anafilaktyczny, obrzęk Quinckego, rumień, pokrzywka i wysypka skórna. 

Interakcje

  • Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, wydawanych bez recepty.
  • Ze względu na zawartość feniraminy należy unikać przyjmowania leków zawierających alkohol oraz przyjmowania napojów alkoholowych.
  • Należy zachować ostrożność stosując: 
    • leki o działaniu uspokajającym: pochodne morfiny (leki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe) neuroleptyki, barbiturany, benzodiazepiny, leki przeciwlękowe inne niż benzodiazepiny (np. meprobamat), leki nasenne, leki przeciwdepresyjne o działaniu uspokajającym (amitryptylina, doksepina, mianseryna, mirtazapina, trimipramina), leki przeciwhistaminowe blokujące receptor H1 o działaniu uspokajającym, leki przeciwnadciśnieniowe o działaniu ośrodkowym, baklofen i talidomid,
    • leki o działaniu atropinowym: leki przeciwdepresyjne o budowie podobnej do imipraminy, większość leków przeciwhistaminowych blokujących receptor H1, antycholinergiczne leki przeciwparkinsonowskie, leki atropinopodobne o działaniu przeciwskurczowym, dyzopiramid, neuroleptyki z grupy pochodnych fenotiazyny, klozapina.
  • Salicylamid wydłuża czas wydalania paracetamolu.
  • Ryfampicyna, leki przeciwpadaczkowe, leki nasenne z grupy barbituranów i inne leki indukujące enzymy mikrosomalne stosowane łącznie z paracetamolem zwiększają ryzyko uszkodzenia wątroby.
  • Kofeina nasila działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe paracetamolu.
  • Jednoczesne stosowanie dużych dawek paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek.
  • Paracetamol nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny.
  • Paracetamol stosowany z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę.
  • Podawanie paracetamolu może mieć wpływ na wyniki badania poziomu kwasu moczowego we krwi wykonywanego metodą obejmującą zastosowanie kwasu fosforo-wolframowego; jak również na badanie poziomu glukozy metodą oksydazowo - peroksydazową.
  • Kwas askorbowy może zmniejszać skuteczność warfaryny i stężenie flufenazyny w osoczu, zmniejsza pH moczu, co może mieć wpływ na wydalanie innych, równocześnie stosowanych leków.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Leku nie należy stosować dłużej niż 5 dni bez zaleceń lekarza. 
  • Nie należy jednocześnie stosować leku Fervex i innych leków zawierających paracetamol ze względu na ryzyko przedawkowania. U osób dorosłych o masie ciała większej niż 50 kg, całkowita dobowa dawka paracetamolu nie może przekraczać 4 g (4000 mg).  W razie przyjęcia dawki dobowej większej niż zalecana należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem, nawet gdy pacjent czuje się dobrze, ponieważ może dojść do niebezpiecznego uszkodzenia wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u pacjentów głodzonych i regularnie pijących alkohol.
  • Pacjenci z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej przed zastosowaniem leku muszą poradzić się lekarza.
  • W czasie stosowania leku Fervex picie napojów alkoholowych przyjmowanie leków zawierających alkohol lub środków uspokajających nie jest zalecane.
  • Każda saszetka zawiera 11,555 g sacharozy, dlatego w przypadku stosowania diety ubogocukrowej lub cukrzycy należy uwzględnić obecność cukru w leku.

 

Stosowanie u dzieci

  • Lek może być stosowany u dzieci powyżej 15 lat.

 

Stosowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby

  • Należy zachować ostrożność w przypadku podawania leku u osób z zaburzeniami czynności nerek.

 

Ciąża i karmienie piersią

  • Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
  • Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży i laktacji.

 

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

  • Podczas przyjmowania leku może wystąpić senność wpływająca na sprawność psychofizyczną osób prowadzących pojazdy mechaniczne i obsługujących maszyny.

Podmiot odpowiedzialny

MagnaPharm Poland Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 146D
02-305 Warszawa

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

  • Apteka Gemini

    gemini.pl

    Dodaj do ekranu głównego