Poradnik
Moringa

Moringa

Moringa olejodajna

Moringa olejodajna (łac. moringa oleifera) to rodzaj tropikalnego drzewa rosnącego głównie na terenie Indii i Pakistanu. Jest również nazywany drzewem chrzanowym, ze względu na charakterystyczny aromat jego korzeni. Moringa liczy aż 14 różnych odmian i określa się ją mianem "cudownej", ponieważ jest bogata w minerały i witaminy. Właśnie ze względu na korzystne działanie, znalazła szerokie zastosowanie w produktach kosmetycznych i suplementach diety.

Moringa nie powinna być przyjmowana przez kobiety w ciąży, ponieważ może zwiększać ryzyko skurczy macicy i przedwczesnego porodu. Preparaty z ekstraktem z tego drzewa zalecane są wspomagająco u osób chcących dostarczyć sobie odpowiedniej ilości witamin, mikro- i makroelementów. Dzięki obróbce chemiczno-termicznej moringę olejodajną można stosować w rozmaitych formach, w tym tabletek, proszku, kapsułek czy oleju.

Znalezione produkty : 8
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Swanson Full Spectrum Moringa Oleifera, moringa olejodajna, 60 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Swanson Full Spectrum Moringa Oleifera, moringa olejodajna, 60 kapsułek
15,59 zł
MyVita Olej Moringa, 100 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Ostatnie sztuki
Zdrowie i uroda
MyVita Olej Moringa, 100 ml
42,84 zł 45,09 zł
Najniższa cena z 30 dni
Hanoju, Moringa BIO, 250 tabletek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Hanoju, Moringa BIO, 250 tabletek
119,99 zł
Herbapol Liść moringa, 50 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Herbapol Liść moringa, 50 g
7,59 zł
Etja, olej moringa, 50 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Etja, olej moringa, 50 ml
22,49 zł
MyVita Moringa oleifera, liść z upraw Bio, 250 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
MyVita Moringa oleifera, liść z upraw Bio, 250 kapsułek
39,99 zł
Aurospirul, Moringa 400 mg, 100 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Aurospirul, Moringa 400 mg, 100 kapsułek
55,99 zł
Bioline, olejek moringa, odbudowa kolagenu, 50 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Bioline, olejek moringa, odbudowa kolagenu, 50 ml
46,99 zł
1 - 8 z 8 produktów

Czym jest moringa?

To drzewo, które kojarzone jest najczęściej z podnóżem Himalajów. Niektóre z okazów moringi dorastają nawet do 10 metrów i są wyjątkowo odporne na suszę. Pomimo że wszystkie 14 odmian tego drzewa rośnie prawie na wszystkich kontynentach, to właśnie moringa olejodajna jest najbardziej znana. Ma to związek z obecnością w korzeniach, liściach, korze i kwiatach szeregu witamin i związków mineralnych. Drzewo chrzanowe od lat wykorzystywane jest jako surowiec do produkcji kosmetyków oraz środków spożywczych. Moringa zyskała także popularność w medycynie ajurwedyjskiej.

Właściwości moringi

Roślina bogata jest w wiele witamin i składników odżywczych. Spośród całego ich wachlarza zawiera: A, B1, B2, B3 oraz C. Składniki mineralne zawarte w morindze to: miedź, wapń, mangan, magnez, fosfor, cynk, chrom, żelazo, bor oraz potas. Na tym jednak nie koniec. Okazuje się, że poszczególne elementy tego drzewa są bogate w kwasy tłuszczowe (omega-3, omega-6 oraz omega-9) oraz aminokwasy. Moringę zalicza się do grupy tzw. super foods.

Zastosowanie moringi

Osoby, które interesują się zdrowym stylem życia, często sięgają po produkty z moringą. Jest ona wykorzystywana jako suplement diety oraz składnik produktów pielęgnacyjnych (np. w postaci oleju). Moringa pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Szczególnie polecana jest w kosmetyce jako środek do pielęgnacji skóry i włosów. Olejek tłoczony na zimno dba również o paznokcie i ich skórki. Wskazaniami do użycia jest cera sucha i dojrzała, ze zmarszczkami. Po produkty z moringą chętnie sięgają osoby, które dotyka nadmierne wypadanie włosów. Olej z rośliny należy przechowywać w chłodnych i ciemnych pomieszczeniach niedostępnych dla dzieci.

Czym są "superfoods" i jakie mają właściwości?

Pojęcie "superfoods" stało się niezwykle popularne na przestrzeni ostatniej dekady. Mianem super żywności określa się produkty, zawierające w sobie wysoką ilość składników mineralnych, antyoksydantów, witamin oraz innych związków chemicznych, wywierających korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Ważne jest ponadto to, aby "superfoods" miały naturalne pochodzenie. Najczęściej mają one postać sproszkowanych (liofilizowanych) ziół, owoców, warzyw, soków lub napoi.

Głównym zadaniem tego rodzaju produktów jest spowalnianie procesów starzenia się organizmu przez ich działanie antyoksydacyjne. Rosnący popyt na super żywność sprawia, że na rynku pojawiają się towary o niskiej jakości. W związku z tym zaleca się ich zakup wyłącznie ze sprawdzonych źródeł np. aptek internetowych lub stacjonarnych. Należy jednak pamiętać, że spożywanie bogatych w składniki odżywcze suplementów diety powinno iść w parze z aktywnością fizyczną i codziennym, zdrowym jadłospisem.

Do produktów "superfoods"' zalicza się, m.in.:

  • amarantus (nie zawiera glutenu, posiada dużą ilość białka, kwasów wielonasyconych i szereg witamin),
  • moringę,
  • zielony jęczmień (w postaci sproszkowanej bogaty jest w dużą ilość witaminy C, B i E),
  • jagody acai oraz goi,
  • czystek, który posiada w składzie polifenole,
  • chlorellę, algę z zawartością beta-karotenu, cynku i witamin,
  • nasiona chia inaczej szałwia hiszpańska,
  • jarmuż.
Dołącz do nas
Facebook logo Instagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo