Poradnik
Nadmanganian potasu

Nadmanganian potasu

Nadmanganian potasu

Nadmanganian potasu jest utleniaczem o właściwościach dezynfekujących, dezodoryzujących i ściągających. Jego wzór chemiczny to KMnO4. W stanie surowym nadmanganian potasu jest bezwonnym, ciemnofioletowym lub prawie czarnym kryształem, lub ziarnistym proszkiem i taka jego postać jest bardzo popularna, gdyż nadaje się do przygotowania specjalnego roztworu. Możliwe jest również pozyskanie nadmanganianu potasu w formie tabletek.

Znalezione produkty : 2
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Kalium Hypermanganicum Galena 100 mg, nadmanganian potasu, 30 tabletek - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Kalium Hypermanganicum Galena 100 mg, nadmanganian potasu, 30 tabletek
22,49 zł
Potasu nadmanganian, proszek do sporządzania roztworu, 5 g x 1 saszetka - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Potasu nadmanganian, proszek do sporządzania roztworu, 5 g x 1 saszetka
7,49 zł
1 - 2 z 2 produktów

Nadmanganian potasu – sposób przygotowania

Wiele osób zastanawia, się jak przygotowuje się roztwór nadmanganianu potasu. Najlepiej chcąc odpowiedzieć sobie na to pytanie skorzystać z instrukcji i uwag prosto od producenta, od którego nadmanganian potasu się wybierze.

Jednak mówiąc najogólniej - roztwór nadmanganianu potasu sporządza się przez rozpuszczenie kryształów lub proszku w wodzie w celu uzyskania roztworu 1 na 10 000. Można również stosować tabletki nadmanganianu potasu – tak jak wspomniano powyżej, taka forma również jest dostępna do nabycia. W przypadku stosowania tabletek zwykle 400 mg należy dodać jedną na każde 4 l wody, jednak konieczne do podkreślenia jest to, iż nie jest to regułą. Czasem tabletki przed zastosowaniem należy rozpuścić w gorącej wodzie.

Najlepiej wybierając dany nadmanganian potasu zapoznać się szczegółowo z opisem od producenta. Jednak to, co warto zapamiętać – bez względu na wybraną formę, czy markę to fakt, iż prawidłowo sporządzony roztwór nadmanganianu potasu powinien mieć różowy kolor.

Nadmanganian potasu – zastosowanie

Do czego służy nadmanganian potasu? Nadmanganian potasu może okazać się przydatny na przykład w następujących stanach dermatologicznych:

  • egzema,
  • pęcherze na skórze,
  • oczyszczanie ran - zwłaszcza wrzodów lub ropni,
  • infekcje grzybicze, takie jak grzybica stóp.

Kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu mogą okazać się skuteczne w leczeniu wyprysków. Czasem są zalecane także, gdy występują pęcherze, ropa i / lub inne sączące się rany. Niektórzy producenci zalecają zażywać takie kąpiele dwa razy dziennie przez dwa dni – mogą wtedy pomóc wysuszyć rany i złagodzić egzemy, oczywiście tutaj znów zachęcamy zapytać o konkretny nadmanganian potasu lekarza, bądź farmaceuty. Tak samo, jak pomocna okazać się może jako źródło wiedzy instrukcja w ulotce dołączonej przez producenta.

Nadmanganian potasu a wrzody i ropnie

Roztwór nadmanganianu potasu można stosować do moczenia na mokro na rany pęcherzowe, takie jak wrzody i ropnie, ale warto wiedzieć, iż zwykle robi się to w określony sposób. Przygotowaną watę lub gazę należy:

  • namoczyć w roztworze,
  • owinąć wokół dotkniętego dolegliwością obszaru,
  • trzymać przez 20–30 minut.

Ściągające działanie nadmanganianu potasu może pomóc wysuszyć pęcherz i przygotować ranę do dalszego leczenia, zgodnego z zaleceniami lekarza bądź farmaceuty. 1% roztwór (1 na 100) może być stosowany bezpośrednio w leczeniu zakażeń grzybiczych, takich jak grzybica stóp, niemniej jednak, zanim zdecydujesz się zastosować nadmanganian potasu w ten sposób – również zasięgnij porady specjalisty.

Stosowanie nadmanganianu potasu – bezpieczeństwo i środki ostrożności

Kryształy nadmanganianu potasu i stężone roztwory same w sobie są żrące i mogą powodować oparzenia skóry. Nawet dość rozcieńczone roztwory mogą podrażniać skórę, a wielokrotne stosowanie może powodować oparzenia. Jeśli nadmanganian potasu zostanie zastosowany i pojawi się zaczerwienienie lub podrażnienie - należy bezzwłocznie powiadomić lekarza. Dlatego przed użyciem, przygotowując roztwory, należy zawsze upewnić się, że kryształy lub tabletki są całkowicie rozpuszczone w wodzie.

Nadmanganian potasu – ciekawostki

Jednym z interesujących faktów dotyczących tej substancji chemicznej jest to, że w przeciwieństwie do innych chemikaliów jest całkowicie bezwonny. Ten składnik jest rozpuszczalny w wodzie, co daje różowawą ciecz – dlatego wcześniej zostało wspomniane, iż prawidłowo rozrobiony nadmanganian potasu jest właśnie tej barwy. Warto zaznaczyć, iż jest to zabarwienie, które potrafi pozostawić trwałe plamy na pojemnikach, czy ubraniach - dlatego należy go używać z optymalną ostrożnością i rozwagą.

Najważniejszą ciekawostką jest jednak to, że manganian potasu, jako wszechstronna substancja chemiczna ma wiele zastosowań ze względu na swoje właściwości utleniające. Oznacza to, że może być używany do różnych dziedzin.

Dołącz do nas
Facebook logo Instagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki