Paracetamol Aflofarm 120 mg/ 5 ml, zawiesina doustna od 3 miesiąca, smak truskawkowy, 100 ml

Paracetamol Aflofarm 120 mg/ 5 ml, zawiesina doustna od 3 miesiąca, smak truskawkowy, 100 ml

Kategorie

Paracetamol Aflofarm 120 mg/ 5 ml, zawiesina doustna od 3 miesiąca, smak truskawkowy, 100 ml

Cena jednostkowa: 5,89 zł za 100 mililitrów

Cena
5,89 zł

Produkt dostępny
Wysyłamy w 1-2 dni robocze
Możliwe formy dostawy:
  • Przesyłka kurierska (DPD, DHL lub Poltraf)
  • Odbiór osobisty (DHL POP Żabka, DPD Pickup, Punkt Odbioru Gemini lub Cool Point)

Opis produktu

Aflofarm Paracetamol to lek w postaci zawiesiny doustnej o smaku truskawkowym, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Lek jest wskazany do stosowania w przypadku gorączki, na przykład w przeziębieniu i grypie oraz w bólach różnego pochodzenia o małym i umiarkowanym nasileniu. Substancją czynną leku jest paracetamol.

Wskazania

  • Gorączka w przebiegu przeziębienia i grypy.
  • Bóle różnego pochodzenia o małym i umiarkowanym nasileniu: bóle głowy, bóle zębów, bóle związane z ząbkowaniem, bóle po zabiegach stomatologicznych  i chirurgicznych, bóle mięśniowe, bóle kostno-stawowe.

Skład

5 ml zawiesiny zawiera:

  • substancję czynną: paracetamol 120 mg,
  • substancje pomocnicze: polisorbat 80, sacharoza, guma ksantan, sacharyna sodowa, sodu benzoesan, kwas cytrynowy bezwodny, czerwień koszenilowa (E 124), substancja poprawiająca smak i zapach truskawkowa (AR 0012/F), woda oczyszczona.

Działanie

Przeciwbólowe, przeciwgorączkowe.

Dawkowanie

  • Dzieci od 3. do 12. miesiąca życia: 2,5-5 ml zawiesiny.
  • Dzieci od 1. do 6. roku życia: 5-10 ml zawiesiny.
  • Dzieci od 6. do 12. roku życia: 10-20 ml. 
  • Przed użyciem wstrząsnąć.
  • Nie należy podawać leku częściej niż co 4 godziny, maksymalnie do 4 dawek na dobę.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na składniki preparatu.
  • Wirusowe zapalenie wątroby, ciężka niewydolność wątroby i (lub) nerek.
  • Choroba alkoholowa.

Przechowywanie

Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C. Nie zamrażać. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

  • Należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i zwrócić się do lekarza, jeśli wystąpi:
    • reakcja uczuleniowa, jak: wysypka skórna lub swędzenie skóry, czasem połączone z obrzękiem warg, języka, gardła lub twarzy, utrudniającym oddychanie,
    • obrzęk naczynioworuchowy (nagły obrzęk twarzy, kończyn lub stawów bez świądu i bólu),
    • trudności w oddychaniu, świszczący oddech (napad astmy oskrzelowej),
    • zaburzenia czynności wątroby, żółtaczka (żółte zabarwienie skóry i białkówki oka).

 

Rzadko (występują u 1 do 10 osób na 10 000):

  • świąd,
  • rumień (czerwono-sine plamy na skórze, niekiedy z pęcherzami),
  • pokrzywka (jasnoróżowe, swędzące bąble na skórze),
  • wysypka (swędzące, czerwone grudki na skórze),
  • duszność,
  • pocenie się,
  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, aż do objawów wstrząsu (stan kliniczny spowodowany niedotlenieniem ważnych dla życia narządów),
  • nudności, wymioty,
  • napad astmy oskrzelowej,
  • zaburzenia czynności wątroby, żółtaczka (żółte zabarwienie skóry i białkówki oka).

 

Bardzo rzadko (występują u mniej niż 1 osoby na 10 000):

  • małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek krwi – większe ryzyko krwawienia i powstawania siniaków),
  • agranulocytoza, granulocytopenia (zmniejszenie liczby granulocytów – jednego z rodzaju białych krwinek, powodujące większą podatność na zakażenia),
  • methemoglobinemia (krew traci zdolność przenoszenia tlenu do komórek organizmu, co prowadzi do zasinienia skóry i łatwego męczenia się),
  • kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek.

Interakcje

  • Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
  • Przed zastosowaniem leku pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli przyjmuje:
    • metokroplamid (lek o działaniu przeciwwymiotnym), ponieważ może nasilać wchłanianie paracetamolu,
    • propentelina (lek o działaniu rozkurczowym), ponieważ może opóźniać wchłanianie paracetamolu,
    • leki nasenne i przeciwpadaczkowe (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina), ponieważ jednoczesne stosowanie tych leków z lekiem może prowadzić do uszkodzenia wątroby,
    • ryfampicyna (antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń), gdyż stosowana jednocześnie z lekiem może prowadzić do uszkodzenia wątroby,
    • zydowudyna (lek stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV), ponieważ paracetamol może nasilać jej toksyczne działanie na szpik kostny,
    • leki przeciwzakrzepowe pochodne kumaryny i indandionu, np. acenokumarol, warfaryna (leki stosowane w celu zmniejszenia krzepliwości krwi), ponieważ lek może nasilać ich działanie i zwiększać ryzyko krwawień,
    • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. ibuprofen, diklofenak, ze względu na ryzyko uszkodzenia nerek, raka nerki lub pęcherza moczowego,
    • inhibitory monoaminooksydazy (MAO) stosowane w leczeniu depresji, ponieważ paracetamol stosowany jednocześnie z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę,
    • kofeina nasila działanie paracetamolu.
  • Lek można zastosować nie wcześniej niż po 14 dniach po zakończeniu leczenia inhibitorami MAO.
  • Jeśli pacjent nie jest pewien, czy przyjmuje którykolwiek z wyżej wymienionych leków, powinien skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Ze względu na ryzyko przedawkowania i wystąpienia działań toksycznych paracetamolu, nie należy stosować leku jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol.
  • Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
    • jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek i (lub) wątroby,
    • jeśli pacjent ma uczulenie na kwas acetylosalicylowy, ponieważ istnieje ryzyko uczulenia na paracetamol,
    • jeśli pacjent ma niedobór enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub dehydrogenazy reduktazy.
  • Przed wykonaniem badań laboratoryjnych pacjent powinien powiedzieć lekarzowi, że przyjmuje lek, gdyż może on fałszować wyniki niektórych badań (np. oznaczenie stężenia glukozy lub kwasu moczowego we krwi).
  • Bez porozumienia z lekarzem nie należy stosować leku dłużej niż:
    • 10 dni w przypadku dolegliwości bólowych,
    • 3 dni w przypadku utrzymującej się gorączki,
    • 2 dni w przypadku objawów przeziębienia. 

 

Stosowanie u dzieci

  • U dzieci poniżej 2. roku życia lek należy stosować w porozumieniu z lekarzem.

 

Stosowanie leku z alkoholem

  • Podczas stosowania leku nie należy pić alkoholu, gdyż może to spowodować uszkodzenie wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób niedożywionych i regularnie pijących alkohol.

 

Ciąża i karmienie piersią

  • Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią mogą stosować ten lek wyłącznie wtedy, gdy w opinii lekarza jest to konieczne.

 

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

  • Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.

 

Lek zawiera czerwień koszenilową oraz sacharozę

  • Czerwień koszenilowa może powodować reakcje alergiczne. 5 ml zawiesiny zawiera 386 mg sacharozy. Należy wziąć to pod uwagę u pacjentów chorych na cukrzycę. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Podmiot odpowiedzialny

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
ul. Partyzancka 133/151
95-200 Pabianice

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Cechy produktu

  • Apteka Gemini

    gemini.pl

    Dodaj do ekranu głównego