Poradnik
Kofeina

Kofeina

Kofeina

Kofeina to jeden ze środków psychoaktywnych. Jest niczym innym, jak związkiem roślinnym i stymulantem (metyloksantyna). Warto zauważyć, że kofeina sama w sobie ma budowę podobną do innych związków roślinnych, takich jak:

 • teobromina,
 • ksantyna,
 • teofilina

Dla przeciętnego człowieka głównym źródłem kofeiny może być kawa lub herbata. Coffea arabica i Coffea canephora (Robusta) to dwa rodzaje roślin produkujących ziarna kawy. Z kolei liście Camellia sinensis wykorzystywane są do produkcji herbat czarnej, zielonej i białej. Jednak to nie jedyne sposoby, z których pomocą kofeina może być wprowadzana do diety. Dostępna jest również w formie proszku, jak też do dostania jest kofeina w tabletkach – celem dopasowania formy do różnorodnych preferencji.

Znalezione produkty : 12
Pharmasis Elektrolity + Kofeina, smak cytrynowy, 24 tabletki musujące - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Pharmasis Elektrolity + Kofeina, smak cytrynowy, 24 tabletki musujące
8,99 zł
Coffepirine Tabletki od bólu głowy 450 mg + 50 mg, 12 tabletek - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Coffepirine Tabletki od bólu głowy 450 mg + 50 mg, 12 tabletek
4,19 zł
Nutrend, Carbosnack, żel energetyczny, cola z kofeiną, saszetka 50 g - miniaturka zdjęcia produktu
Ostatnie sztuki
Zdrowie i uroda
Nutrend, Carbosnack, żel energetyczny, cola z kofeiną, saszetka 50 g
6,19 zł
Allnutrition Burn4All Fat Reductor, 100 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Allnutrition Burn4All Fat Reductor, 100 kapsułek
39,99 zł
Cardiamid z kofeiną, krople, 100 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Cardiamid z kofeiną, krople, 100 ml
22,99 zł
Cardiamid z kofeiną, smak cytrusowy, 8 pastylek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Cardiamid z kofeiną, smak cytrusowy, 8 pastylek
12,89 zł
Bingospa, wyszczuplający zabieg SPA z kofeiną, 500 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Bingospa, wyszczuplający zabieg SPA z kofeiną, 500 g
56,99 zł
Olimp, KofAktin Forte Shot + żeń-szeń, smak pomarańczowy, 25 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Olimp, KofAktin Forte Shot + żeń-szeń, smak pomarańczowy, 25 ml
7,39 zł
Scitec, Mental Focus, 90 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Scitec, Mental Focus, 90 kapsułek
56,79 zł
Scitec, Caffeine 100 mg, 100 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Scitec, Caffeine 100 mg, 100 kapsułek
26,99 zł
MyVita Guarana mielona, zamiennik kawy, 100 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
MyVita Guarana mielona, zamiennik kawy, 100 g
19,29 zł
MyVita, Guarana, naturalna kofeina, Proszek 250 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
MyVita, Guarana, naturalna kofeina, Proszek 250 g
40,49 zł
1 - 12 z 12 produktów

Kofeina w proszku i tabletkach - właściwości

Kofeina w takiej czy innej formie może mieć naprawdę różny wpływ na ludzkie zdrowie i może to wynikać z różnych ilości kofeiny, polifenoli lub innych składników zawartych w napojach takich jak kawa, czy herbata. Nieco łatwiej jest zarządzać ilością przyjmowanej do organizmu substancji, w przypadku, gdy jest to kofeina w proszku, bądź w tabletkach – gdyż producent jest zobowiązany do podania konkretnej ilości zawartości tej substancji w oferowanym produkcie.

Tak czy inaczej, kofeina w tabletkach bądź pod inną postacią jest spożywana na całym świecie ze względu na jej możliwy korzystny wpływ na ludzki organizm. Mowa tutaj przykładowo o aspektach takich jak:

 • poziom energii,
 • sprawność fizyczna,
 • sprawność umysłowa,
 • czujność,
 • nastrój.

Producenci produktów, w których najważniejszym składnikiem jest kofeina – wskazują również na jej możliwą zdolność do utrzymywania przytomności i koncentracji na podejmowanych zadaniach.

Kofeina – działanie

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, iż struktura kofeiny jest podobna do adenozyny, co sprawia, iż może ona blokować receptory tej substancji właśnie. Równocześnie może to zwiększać aktywację współczulnego układu nerwowego, co właśnie skutkuje efektami pobudzającymi. Dlatego przyjmowana kofeina w proszku bądź innej dostępnej wersji sprawia, iż można czuć się bardziej pobudzonym i przytomnym. To z powodu blokowania receptorów adenozyny. Z drugiej strony warto zauważyć, iż ta sama zasadność jest tym, co sprawia, iż kofeina w tabletkach czy też innej formie powoduje efekt przyspieszonego rytmu bicia serca.

Działanie kofeiny nie ogranicza się jedynie do jej wpływu na adenozynę. Warto również zwrócić uwagę na to, iż kofeina potrafi wiązać się z receptorami fosfodiesterazy – tym blokując ich aktywność. Ta właściwość może przynieść takie efekty, jak:

 • rozszerzenie naczyń krwionośnych,
 • utlenianie (rozpad) tłuszczu.

Oczywiście, zanim się zdecyduje, która jej forma najbardziej pasuje – warto lepiej spojrzeć na jej potencjalne korzyści, jak również skutki uboczne. W tym celu najlepiej odnieść się do wiedzy specjalistów – lekarzy, dietetyków, czy farmaceutów, dla których kofeina w proszku nie ma tajemnic.

Kofeina – możliwości i zastosowanie

Możliwe i potencjalne korzyści zdrowotne kofeiny są rozliczne. Zacznijmy od tego, że ta substancja jest de facto częścią różnych leków na migrenowe bóle głowy, razem z innymi, znanymi w świecie medycyny składnikami, jak na przykład|:

Tym samym, kofeina może być w używana do stosowania w napięciowych bólach głowy i zapobieganiu pooperacyjnym bólom głowy, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Ciekawostką jest to, że z drugiej strony ból głowy może być jednym z najczęstszych objawów odstawienia kofeiny, co może być pewnym ograniczeniem przy jej długotrwałym stosowaniu.

Kofeina w proszku a uwaga i czujność

Możliwy potencjał kofeiny w zwiększaniu czujności umysłowej w dawkach od niskich do umiarkowanych jest dość istotnym tematem w kontekście jej możliwości zdrowotnych. Przy czym warto zaznaczyć, że brak snu może powodować opóźnienia w czasie reakcji. Generalnie jednak można przeczytać o tym, że kofeina w tabletkach bądź w innej preferowanej przez daną osobę formie, jest w stanie poprawić:

 • szybkość reakcji,
 • czujność,
 • dokładność,
 • zdolność oceny sytuacji,
 • pamięć.

Znamienne jest jednak przede wszystkim rozważne dobieranie przyjmowanych ilości kofeiny, która nade wszystko wykazuje działanie pobudzające. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do tego, w jakiej ilości spożywana kofeina jest bezpieczna dla organizmu – należy odnieść się do ulotki informacyjnej dołączonej do produktu, a jeszcze lepiej – lekarza.

Dołącz do nas
Facebook logo Instagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo